Lekcia "Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí." Lekcia na tému „Práca človeka živí, ale lenivosť kazí“ Zhrnutie mimoškolských aktivít

Konverzácia „Práca živí človeka, ale lenivosť kazí“

Cieľ: výchova pozitívnych osobnostných vlastností.

Ciele: odhaliť zmysel a hodnotu práce v živote človeka.

Opravovať a rozvíjať svoje pamäťové procesy, zrakovú a sluchovú pozornosť, predstavivosť, myslenie, reč, tvorivé schopnosti prostredníctvom čítania básní a dramatizácií.

Podpora tvrdej práce, usilovnosti a zodpovednosti.

Práca so slovnou zásobou: pracant, drina.

Vybavenie: kresby o práci, IKT, výstava kníh o práci, karty úloh, atribúty k predstaveniu, hudobný sprievod.

Prípravné práce: čítanie básní, príbehy o práci K. D. Ushinského „Dva pluhy“, E. Permyak „Zlatý klinec“, K. D. Ushinsky Ako rástla košeľa v poli, rozhovor „Príslovia a príslovia o práci, hra „Povedz“ zlozvyk naopak"

Ahojte chlapci, milí hostia, kolegovia. Všetkých rád vidím. Chlapi, pozdravte hostí, usmievajte sa, nech dnes v triede nechýba dobrá nálada.

II Úvodný rozhovor

Vychovávateľ: pozorne počúvajte báseň

Stôl, pri ktorom sedíte

Posteľ, v ktorej spíte

notebook, topánky, pár lyží

tanier, vidlička, nôž.

A každý krajec chleba -

Toto všetko bolo vytvorené prácou,

Ale nespadol z neba.

Za všetko, čo bolo pre nás stvorené

Sme vďační ľuďom

Príde čas, príde hodina,

A budeme pracovať.

Učiteľ: O čom je táto báseň?

Odpovede: o práci.

Vychovávateľ: Správne. Táto báseň je venovaná práci. Dnes v triede budeme hovoriť o práci

III Snímka 1

Vychovávateľ: Prečítajte si tému lekcie.

Deti čítajú:

„Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí“

Vychovávateľ: ako rozumiete tomuto prísloviu?

Odpovede: človek, ktorý pracuje, zarobí, ale lenivý človek nerobí nič.

Vychovávateľ: čítaj.

Práca je druh činnosti, ktorej výsledok je fixovaný v materiálnych a duchovných hodnotách.

Pracovitosť je láska k práci, morálna vlastnosť prejavujúca sa v túžbe pracovať.

Pracovitý --- milujúci pracovať

Lenivosť — nedostatok túžby pracovať, sklon k nečinnosti.

Vychovávateľ: Vypočujte si príbeh K, D, Ushinského „Dva pluhy“

Čítanie príbehu (študent číta)

Dva pluhy boli vyrobené z toho istého kusu železa a v tej istej dielni. Jeden z nich padol do rúk farmára a okamžite sa dal do práce, zatiaľ čo druhý strávil dlhý čas a úplne zbytočne v obchode.

Po nejakom čase sa stalo, že sa obaja krajania opäť stretli. Roľnícky pluh sa blysol ako striebro a bol ešte lepší, ako keď práve odišiel z dielne; pluh, ktorý ležal ladom v obchode, stmavol a pokryl sa hrdzou.

Súhrn mimoškolských aktivít

Smer mimoškolských aktivít: duchovný a morálny

Predmet:"Práca živí, ale lenivosť kazí."

Trieda: 3

Cieľ:zhrnúť poznatky detí o práci a lenivosti v prísloviach a porekadlách.

Úlohy:

Vzdelávacie: prozšíriť informačnú základňu študentov, oboznámiť sa s pokladmi univerzálnej ľudskej kultúry, objasniť a rozšíriť zásoby konkrétnych myšlienok na túto tému; podporovať rozvoj vnímania, pozornosti, logického myslenia a pamäti pomocou básní, prísloví, prísloví.

Vzdelávacie: rozvíjať logické mentálne operácie a ústnu reč u mladších školákov.

Vzdelávacie:vštepiť lásku k ústnemu ľudovému umeniu; rozvíjať pocity kolektivizmu, vzájomnej pomoci a priateľského prístupu k hosťom a k sebe navzájom; zlepšiť schopnosť pozorne počúvať dospelých a ich kamarátov.

Metapredmet:

Poznávacie - vyhľadať potrebné informácie na splnenie vzdelávacej úlohy pomocou náučnej literatúry, upozorniť na problém, urobiť porovnania, analógie, stanoviť vzťahy príčiny a následku;

Regulačné – prijať zadanú úlohu kognitívnej činnosti; hodnotiť kognitívnu aktivitu v súlade s úlohou;

komunikácia - schopnosť počúvať a porozumieť druhým, formulovať svoj vlastný názor, zdôvodňovať ho, vyjednávať a dospieť k spoločnému riešeniu pri spoločnej diskusii o probléme.

zvládnutie dialogickej a monologickej reči.

Osobné: vyhodnotiť správnosť akcií, vykonať záverečnú kontrolu na základe výsledkov úlohy

Učebné nástroje (online zdroje): prezentácia, projektor, učebný materiál (karty).

POKROK TRIEDY

1. Úvodná časť (motivácia a aktualizácia kognitívnej činnosti)

- Ahojte chalani. Som veľmi rád, že vás všetkých vidím v triede. Všetci máte dobrú náladu. Dúfam, že sa ti na hodinách bude dobre pracovať, že budeš pozorný a aktívny.

Pozorne si vypočujte báseň a povedzte mi, o čom je?

Stôl, pri ktorom sedíte
Posteľ, v ktorej spíte
Notebook, topánky, pár lyží,
Tanier, vidlička, nôž...
A každý klinec a každý dom,
A každý krajec chleba -
Toto všetko bolo vytvorené prácou,
Ale nespadol z neba.
Za všetko, čo bolo pre nás stvorené,
Sme vďační ľuďom.
Príde čas, príde hodina,
A budeme pracovať.

O čom je báseň?

Pozrite si fotografie.

Ľudia, aké povolania v nich vidíte?

Čo týchto ľudí spája?

Kto uhádol, o čom sa budeme na hodine rozprávať?

Prečítajme si tému lekcie: „Práca živí človeka, ale lenivosť kazí“

Ako rozumiete tomuto prísloviu?

Dobre, dobre.

Pozdrav od učiteľov.

O práci

Odpovedajú.

Títo ľudia pracujú a vykonávajú určité úlohy.

O práci

Človek, ktorý pracuje, zarobí peniaze a niečo sa naučí, ale lenivý človek nerobí nič.

2. Hlavná časť vyučovacej hodiny(10 minút)

Počas našej hodiny budeme často počuť slová prezentované na snímke. Čo tieto slová znamenajú?

Práca

Ťažká práca

Ťažko pracujúci

Lenivosť

- Náš rozhovor chcem začať poviedkou K.D. Ushinsky, ktorý sa nazýva „Dva pluhy“. Pozorne načúvať. O čom je tento príbeh?

Dva pluhy"

Dva pluhy boli vyrobené z toho istého kusu železa v tej istej dielni. Jeden z nich padol do rúk roľníka a hneď sa dal do práce; a druhý strávil dlhý čas a úplne zbytočne v obchode pre obchodníkov. Po čase sa stalo, že sa obaja krajania opäť stretli. Pluh, ktorý sedliak zažiaril ako striebro a bol ešte lepší, ako keď práve odišiel z dielne; pluh, ktorý ležal ladom v obchode, stmavol a pokryl sa hrdzou.

Povedz mi, prosím, prečo tak svietiš? – spýtal sa hrdzavý pluh svojho starého známeho.

Z práce, drahá,“ odpovedal.

"A ak ste zhrdzavili a stali ste sa horšími, ako ste boli, je to preto, že ste celý ten čas ležali na boku a nič nerobili."

O čom je tento príbeh?

Prečo sa pluh, ktorý prišiel k farmárovi, leskol ako striebro?

Čo sa stalo s pluhom, ktorý zostal nečinný?

O kom je podľa vás tento príbeh? Koho má Ushinsky na mysli, keď hovorí o pluhoch?

Aký záver možno vyvodiť po vypočutí príbehu?

Deti, na tabuli sú napísané príslovia. Aké príslovie sa podľa vás hodí k tejto rozprávke? prečo?

KTO NEPRACUJE, NEBUDE JESŤ.

AKO SA DO PRÁCE DOSTANETE, TAK PRÁCA BUDE PRE VÁS.

KTO MILUJE PRÁCU, NESEDÍ BEZ PRÁCE.

PRÁCOU A ODMENOU.

Chlapci, všetci čítate príbehy, rozprávky. Vymenujte mi diela, ktoré vypovedajú o pracovitých a lenivých hrdinoch?

Ako sa správate k lenivým ľuďom? - Prečo?

- Čo človeku dáva práca?

- V dnešnej dobe je človek v spoločnosti cenený svojou prácou. Práca je zdrojom radosti a potešenia. Ľudské blaho závisí od práce. Vieme, akí sú šťastní ľudia, ktorí dokážu veľa vlastnými rukami, a akí nešťastní a bezmocní sú tí, ktorí sa nič nenaučili.

Teraz každému z vás dám papieriky, na ktorých sú napísané vlastnosti človeka. Musíte označiť „+“ tie vlastnosti, ktoré by mal mať pracovitý človek.

    Usilovnosť

    bezúhonnosť

    Závisť

    Schopnosť prinútiť sa

    Voliteľné

    Schopnosť pracovať

- Medzi ruskými ľuďmi sa deti učili pracovať od raného detstva. Príslovia a príslovia o práci pôsobili ako pravidlá pracovného správania. Teraz skontrolujeme, ako dobre poznáte príslovia o práci.

Hra „Povedz príslovie“.

    Vidieť stromy v ovocí a ľudí......

    Trpezlivosť a práca....

    Pod ležiacim kameňom.....

    Maličkosť....

    Neponáhľajte svoj jazyk...

    Rád jazdíš - .....

    Je čas....

    Nehľadajte nevestu v okrúhlom tanci......

    Človek ochorie z lenivosti, ale...

    Lenivá Fedorka má vždy.....

    Lenivec, aká neplodná.....

Teraz si prečítajte príslovie a vysvetlite jeho význam.

Neseďte nečinne – nuda nebude.

Ak by bola túžba, práca by šla dobre.

Fyzické cvičenie.

Skúsme vyriešiť krížovku a zistiť, kde lenivca zahnali pod bič.

Čo vystraší lenivca viac, keď si musí ráno umyť tvár?

Ktoré hodnotenie sa najčastejšie uvádza v denníku odvykania?

Aký stav má lenivý človek najradšej?

Aká je hlavná povahová črta lenivého človeka?

Čo lenivcovi nahradí posteľ na lekcii?

Kam teda zaháňajú lenivcov pod palicu?

-Je to tak, chlapci.

Leniví školáci sa na hodinách nudia a neučia sa dobre. Nechcú plniť žiadne úlohy, neradi píšu úhľadne do zošitov, neradi čítajú knihy. Nepestujú si návyk pracovať a pomáhať druhým v podnikaní. Lenivé deti chcú žiť tak, ako o tom sníval jeden študent z básne B. Zakhodera „Petya Dreams“.

Keby prišlo mydlo
Ráno do mojej postele
A samo by ma to umylo,
To by bolo pekné!
Keby len knihy a zošity
Naučil sa byť v poriadku
Poznali všetky svoje miesta -
To by bola krása!
Len keby vtedy prišiel život!
Vedzte, choďte na prechádzku a relaxujte!
Mama by sa tu tiež zastavila,
Hovorí sa, že som lenivý!

Povedz, splnia sa Peťove sny niekedy? prečo?

Ukážte obrázok miestnosti, kde je všetko pekne upratané.

Akí ľudia tu žijú?

Dobrí majitelia majú teplý, pohostinný a útulný domov. Vždy chcete prísť do takého domu, pretože má priateľskú atmosféru. Asi každý človek sa usiluje mať taký domov. Každý to môže dosiahnuť, ale tehly vášho domu musia byť položené teraz. Ten, kto sa naučil veľa robiť sám, nikdy nebude pre iných na ťarchu a neocitne sa bezmocný.

Vytvorte pravidlá pre pracovitého študenta.

Vnímajú.

- druh činnosti, ktorej výsledok je zakotvený v materiálnych a duchovných hodnotách.

– láska k práci, morálna kvalita, prejavujúca sa chuťou pracovať.

- rád pracuje.

– nedostatok chuti konať, pracovať, sklon k nečinnosti.

Vnímajú a analyzujú.

-O práci a lenivosti.

Pretože pracoval

Stmavlo a zhrdzavilo

Ten pracant a ten lenivý

Práca človeka robí krásnym, ale nečinnosť ho znetvoruje. Iba v práci môžete ukázať všetky svoje najlepšie vlastnosti. Bez práce človek hrdzavie a ochorie.

Rozprávky „Morozko“, „Popoluška“, „Dva mrazíky“, E. Permyak „Pichuginský most“

Nie sú milovaní. Leniví ľudia chcú piť, jesť a obliekať sa, ale neradi to robia vlastnou prácou. To znamená, že ostatní pracujú pre neho.

Práca dáva radosť, prosperitu, zdravie. Ak budete tvrdo pracovať, bude sa s vami dobre zaobchádzať

Dokončite úlohu

Dávajte si pozor na veci

Všetko bude rozdrvené

A voda netečie

Lepšie ako veľa nečinnosti

Ponáhľaj sa

Tiež rád nosím sane

Čas na zábavu

A v záhrade

Práca vás robí zdravšími

výhovorky

Ak niečo urobíme, čas nám rýchlo ubehne a nebudeme sa nudiť.

Musíte sa pustiť do akejkoľvek práce s túžbou a potom všetko pôjde.

Hádaj krížovku

Nie, pretože človek musí robiť všetko sám: umyť si tvár, pracovať, potom bude všetko v poriadku.

Úhľadný, pracovitý.

Makeup.

1. Upravte si krásne posteľ a robte to každé ráno.

2. Po vyučovaní vráťte knihy a iné školské potreby na svoje miesto.

3. Ak robíte neporiadok, pozbierajte odpadky a utrite prach.

4. Udržujte svoje veci a topánky čisté.

3. Záverečná časť (reflexia kognitívnej aktivity)(2 minúty.)

Naša lekcia sa skončila.

čo sa ti najviac páčilo?

Aké úlohy ste považovali za ťažké?

Dúfam, že ste sa v dnešnej lekcii naučili niečo nové a to, čo ste sa naučili, budete môcť použiť v budúcnosti.

Všetci skvelí kamaráti. Ďakujeme za aktivitu!

Vykonajte reflexiu kognitívnej činnosti.

Učitelia odpovedajú na otázky a vyjadrujú svoje názory.

Poznámky k lekcii pre seniorskú skupinu

"Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí."

Úlohy:

1. Obohatiť chápanie ľudí rôznych profesií a ich morálnych kvalít. Rozvíjajte nezávislosť v hrách.

2. Podporovať úctu k dospelým a hodnotový postoj k ľudskej práci.

Materiály: demonštračné obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií; diagramy na písanie popisných príbehov; lopta; vlajka, predmety na organizačnú chvíľu - nožnice, fén, naberačka, panvica, nožnice, niť s ihlou, štetec, farby, teplomer, striekačka, špachtľa, cukrík, váhy, gitara, fajka.

Predošlá práca:

Rozhovory „Povolanie našich mám“, „Povolanie našich otcov“, „Čím snívam stať sa“.

Priebeh lekcie:

1. Pozdrav.

2. Rozhovor.

Pedagóg: Ako sa volá naša krajina?

Deti: Rusko.

Pedagóg: Čo môžete povedať o našej krajine?

Deti: Bohaté, krásne, veľké.

Pedagóg: Kto robí našu krajinu veľkou, krásnou, bohatou?

Deti: Pracujúci ľudia, ľudia rôznych profesií.

Vychovávateľ: Čo je to povolanie?

Deti: Toto je hlavné zamestnanie človeka, jeho pracovná činnosť.

Vychovávateľ: Čo potrebujete na získanie povolania?

Deti: Dobre sa učiť, vedieť a vedieť veľa, dokončiť školu, špeciálnu výchovnú inštitúciu

Pedagóg: Dnes sa vydáme na cestu „mestom povolaní“. Aby sme sa dostali do „mesta povolaní“, musíme splniť úlohu pozornosti.

Hra o pozornosť „Kto vie vymenovať viac povolaní“

(hra s vlajkou v kruhu)

Vychovávateľ: Výborne, splnili ste úlohu. Teraz poďme do „mesta povolaní“:

3. Lekcia telesnej výchovy: „Pilot“

Je dobré byť vodičom (behajú v kruhoch, „smerujú“)

Je lepšie byť pilotom. (beh v kruhu, ruky do strán)

Stal by som sa pilotom

Nech ma učia.

Nalejem benzín do nádrže (zastavia sa, „nalejú“)

Štartujem vrtuľu: (kruhové pohyby pravou rukou)

„Vynes motor do neba, (bežia v kruhu, ruky do strán).

Aby vtáky mohli spievať."

pedagóg: Naše lietadlá pristáli. Tak sme sa ocitli v „meste povolaní“!

Hra "Kto chce..."

Na stole sú rôzne predmety (kladivo, nožnice, ihla a niť, naberačka...)

Vychovávateľ: Pozri, aký neporiadok! Niekto nechal predmety.

Kto potrebuje tieto položky? (Ľudia rôznych profesií). Pomenujte ich, na čo slúžia a dajte ich na správny obrázok. (Kaderník, kuchár, krajčírka, výtvarník, lekár, predavač, hudobník).

Vychovávateľ: Myslím, že kto nechal nožnice? A na čo je predmet potrebný? atď.

Deti jeden po druhom vezmú predmety, pomenujú, kto ich potrebuje, a priložia k obrázkom s povolaniami.

pedagóg: Výborne, pomohli ste obnoviť poriadok v „meste povolaní“, dali ste veci tým, ktorí ich budú potrebovať pri svojej práci.

pedagóg: A teraz navrhujem hraťhra "Čo sa stane, ak..."

Prestanú kuchári pripravovať jedlo?

Prestanú lekári liečiť ľudí?

Prestanú učitelia učiť deti?

Prestanú stavbári stavať domy?

Odmietnu všetci vodiči sadnúť za volant?

Prestane polícia chodiť do práce?

4. Zostavenie opisného príbehu o povolaniach ľudí podľa schémy.

Vychovávateľ: Máte radi hádanky? Potom hádaj môj:

Každý deň skoro ráno

Berie volant do rúk

Otáča sa sem a tam,

Ale nezje ju.

Pedagóg: Rád by som si vypočul vaše hádanky – opisy rôznych povolaní. A na splnenie tejto úlohy sa musíte rozdeliť do skupín (troch ľudí). Choďte k svojim stolom. (Deti sedia pri stoloch).

Pedagóg: Chlapci, na vašich stoloch sú obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií. Musíte hovoriť o svojej profesii bez toho, aby ste ju menovali, a my musíme hádať, o ktorej profesii ste nám povedali. A aby bol príbeh presný a úplný, môžete použiť schému plánu. Učiteľ: Pripomeňme si, čo znamenajú obrázky na diagrame:

1. Ruka – čo robí človek v tejto profesii.

2. Geometrické tvary – aké predmety potrebuje na prácu.

3. Srdce – aké vlastnosti by mal mať človek v tejto profesii.

Príklad príbehu: Tento muž strihá ľuďom vlasy a dáva im krásne, módne účesy. Na prácu potrebuje: nožnice, hrebene, fén, natáčky, parfum. Musí byť pozorný, slušný, úhľadný.

Nezávislé detské príbehy.

Vychovávateľ: Výborne, odviedli ste dobrú prácu. Veľmi sa mi páčili tvoje príbehy.

5. Recenzia manuálu „Čo si umelec pomiešal?“

Vychovávateľ: Kým sme sa hrali, prišiel k nám Veselý umelec, priniesol vám obraz, na ktorom sú vyobrazení ľudia rôznych profesií. Ale zdá sa mi, že na tomto obrázku nie je niečo v poriadku?

Poďme vysvetliť, v čom sa umelec pomýlil. (Odpovede detí)

6. Príslovia o práci.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Páčil sa vám náš výlet? Na čo najradšej spomínate?

Nezabudnite, že všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné.

Spomeňme sipríslovia o práci.(odpovede detí)

Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí.

Ten, kto vie pracovať, sa práce nebojí.

Trpezlivosť a trochu úsilia.

Bez problémov nevytiahnete ani rybu z jazierka.

Ten, kto rád pracuje, nemôže nečinne sedieť.

Práca živí, ale lenivosť kazí.


  • Nehovor mi, že dnes nemôžeš...

  • Každý najmenší krok na poli slobodného myslenia...

  • Ja som ja a vy prirovnáte moje hriechy k svojmu príkladu....

  • V dlhoch ako hodváb...

  • Nie som naštvaný, ak mi ľudia nerozumejú...

  • Koľko z nich spadlo do tejto priepasti, ktorá sa otvára v diaľke!...

    Toľko z nich spadlo do tejto priepasti,
    Otvorím to na diaľku!
    Príde deň, keď zmiznem aj ja
    Z povrchu zeme.

    Všetko, čo spievalo a bojovalo, zamrzne,
    Zažiarilo a prasklo.
    A zeleň mojich očí a môj jemný hlas,
    A zlaté vlasy.

    A bude život s každodenným chlebom,
    So zabudnutím dňa.
    A všetko bude ako pod nebom
    A ja som tam nebol!

    Premenlivý, ako deti, v každej bani,
    A tak nahnevaný na krátky čas,
    Kto mal rád hodinu, keď bolo v krbe drevo
    Stávajú sa popolom.

    Violončelo a kavalkády v húštine,
    A zvon v dedine...
    - Ja, taký živý a skutočný
    Na nežnej zemi!

    Vám všetkým - čo mne, ktorý som v ničom nepoznal hranice,
    Cudzie a naše vlastné?!
    Kladiem požiadavku na vieru
    A prosiť o lásku.

    A to vo dne v noci, písomne ​​aj ústne:
    Pre pravdu áno a nie,
    Pretože sa často cítim príliš smutný
    A to len dvadsať rokov

    Za to, že je to pre mňa priama nevyhnutnosť -
    Odpustenie krívd
    Za všetku moju neskrotnú nežnosť
    A vyzerať príliš hrdo

    Pre rýchlosť rýchlych udalostí,
    Za pravdu, za hru...
    - Počúvaj! Stále ma miluješ
    Pretože zomriem.

  • Ľudová múdrosť bola vždy „učebnicou“ života ruského ľudu. Stranou nezostalo ani príslovie „Lenivosť kazí, ale práca živí“. Pozrime sa na túto frázu bližšie. Možno sa vám bude hodiť v živote v tých najzúfalejších chvíľach, keď ste skľúčení a depresívni. Navyše, ak človek prekoná lenivosť aj prácu, dokáže sa na život pozerať inými očami. Nie nadarmo Sväté písmo hovorí, že lenivosť to úplne kazí.

    Čo je lenivosť, čo je práca?

    Lenivosť je neochota pracovať duševne alebo fyzicky. Napríklad študent povie svojim rodičom: "Som príliš lenivý na to, aby som napísal esej!" Na druhej strane, povedzme, že manželka si ľahne na pohovku s myšlienkami: "Príliš lenivá na varenie večere!" Akú náladu bude mať jej životný partner, ak príde domov a zistí, že nie je jedlo? V tomto prípade lenivosť kazí manželku.

    A práca človeka živí (v príklade jeho manželky). Ak chce žena uvariť chutné jedlo, nakŕmi nielen svojho manžela, ale aj seba a svoje deti. So študentom je to rovnaké: ak napíše esej cez „Nechcem“, pôjde spať s pokojnou dušou a dobrou náladou.

    Práca je teda fyzická alebo duševná práca vedúca ku konečnému výsledku. V dôsledku toho sa život človeka mení k lepšiemu.

    Čo sa stane s človekom, ak je lenivý?

    Je veľmi dôležité pochopiť, k čomu môže viesť lenivosť. Určite si mnohí z vás všimli, že lenivého človeka si nikto neváži. A prakticky sa nemiluje (hoci si myslí opak).

    Okrem toho je dom lenivého človeka neudržiavaný a človek sám môže byť nedbalý. Hneď je zrejmé, že lenivosť človeka kazí. A práca živí tých, ktorí sú pripravení prekonať túžbu oddýchnuť si od všetkých svojich záležitostí.

    Charakter a nálada lenivého človeka

    Lenivosť spravidla vedie k skľúčenosti, depresii a strate zmyslu života. Človek trávi čas deň čo deň v snoch, chradne pred našimi očami a dokonca ochorie. Nie náhodou vzniklo príslovie „Lenivosť kazí, ale práca živí“. Skutočne to človeka kazí predovšetkým zvnútra. Lenivý človek nie je spokojný so svojím životom, zdá sa mu, že osud mu nie je naklonený.

    Čo sa stane s pracovitými?

    Ak by lenivý človek začal pracovať, jeho život by sa zmenil zo dňa na deň. Napríklad človek neustále leží na pohovke a nič nerobí. V miestnosti sa nahromadilo veľa prachu, chladnička je prázdna. Aby sa čokoľvek zmenilo k lepšiemu, treba vstať, ísť do potravín, umyť podlahy a utrieť prach. V tomto prípade človek sám pochopí, že lenivosť kazí, práca človeka živí, robí ho šťastným a dáva mu nádej na lepšiu a dobrú náladu.

    Charakter a svetonázor pracujúceho človeka

    Pracovitého človeka neomrzí žiadna práca, psychická aj fyzická. Po vykonaní potrebných vecí ide spať s čistým svedomím. Každý deň robí plány na deň, uskutočňuje ich a trénuje svoju vôľu. Preto je taký človek vždy v dobrej nálade, má ciele a túžby. Má všetko, všetko, čo potrebuje pre blahobyt.

    Navyše sa naňho ľudia vždy obracajú o pomoc, každý si ho váži. A tiež pracovitý človek dostáva v živote oveľa viac výhod a bohatstva, ako očakáva.

    Ako prekonať lenivosť?

    Viete, že lenivosť kazí a práca živí, no stále sa vám nechce nič robiť. Ako postupovať? Je vhodné zapamätať si chvíle vo svojom živote, keď vám niečo, čo ste urobili, prinieslo radosť. Zvyčajne sa v takýchto prípadoch objaví stimul.

    Vo všeobecnosti, aby ste urobili dobrý skutok, potrebujete prekonať samých seba a prekonať lenivosť. Nie nadarmo sa v pravoslávnej cirkvi považuje lenivosť za hriech. Proti tomuto musíme bojovať. Ak si neviete poradiť sami, mali by ste požiadať Boha o pomoc.

    Prajeme vám, aby ste mali lásku k práci, dobrú náladu a aby ste dosiahli svoje ciele, ktoré sa realizujú iba tvrdou prácou a túžbou konať dobro.