Lekce "Práce člověka živí, ale lenost ho kazí." Lekce na téma „Práce člověka živí, ale lenost kazí“ Shrnutí mimoškolních aktivit

Konverzace „Práce živí člověka, ale lenost kazí“

Cíl: výchova pozitivních osobnostních vlastností.

Cíle: odhalit smysl a hodnotu práce v životě člověka.

Opravovat a rozvíjet své paměťové procesy, zrakovou a sluchovou pozornost, představivost, myšlení, řeč, tvůrčí schopnosti prostřednictvím čtení básní a dramatizací.

Podpora pracovitosti, pracovitosti a zodpovědnosti.

Práce se slovní zásobou: dříč, dřina.

Vybavení: kresby o práci, ICT, výstava knih o práci, karty úkolů, atributy k představení, hudební doprovod.

Přípravné práce: čtení básní, příběhy o práci K. D. Ushinského „Dva pluhy“, E. Permyak „Zlatý hřeb“, K. D. Ushinsky Jak na poli rostla košile, konverzace „Přísloví a úsloví o práci, hra „Řekni“ neřest naopak"

Ahoj kluci, milí hosté, kolegové. Všechny rád vidím. Kluci, pozdravte hosty, usmějte se, ať dnes ve třídě nechybí dobrá nálada.

II Úvodní rozhovor

Pedagog: poslouchejte pozorně báseň

Stůl, u kterého sedíte

Postel, ve které spíte

notebook, boty, pár lyží

talíř, vidlička, nůž.

A každý krajíc chleba -

To vše bylo vytvořeno prací,

Ale nespadl z nebe.

Za vše, co pro nás bylo stvořeno

Jsme lidem vděční

Přijde čas, přijde hodina,

A budeme pracovat.

Pedagog: O čem je tato báseň?

Odpovědi: o práci.

Pedagog: Správně. Tato báseň je věnována práci. Dnes ve třídě budeme mluvit o práci

III Snímek 1

Pedagog: Přečtěte si téma lekce.

Děti čtou:

"Práce živí člověka, ale lenost ho kazí"

Pedagog: jak rozumíte tomuto přísloví?

Odpovědi: člověk, který pracuje, vydělá peníze, ale lenoch nedělá nic.

Pedagog: čtěte.

Práce je druh činnosti, jejíž výsledek je fixován v materiálních a duchovních hodnotách.

Pracovitost je láska k práci, mravní vlastnost projevující se v touze pracovat.

Pracovitý --- milující pracovat

Lenost – nedostatek chuti do práce, sklon k zahálce.

Pedagog: Poslechněte si příběh K, D, Ushinského „Dva pluhy“

Čtení příběhu (student čte)

Dva pluhy byly vyrobeny ze stejného kusu železa a ve stejné dílně. Jeden z nich padl do rukou farmáře a okamžitě se dal do práce, zatímco druhý strávil dlouhou dobu a zcela zbytečně v kupeckém obchodě.

Po nějaké době se stalo, že se oba krajané znovu setkali. Sedlákův pluh se leskl jako stříbro a byl ještě lepší, než když právě vyšel z dílny; pluh, který ležel ladem v krámě, ztmavl a pokryl se rzí.

Shrnutí mimoškolních aktivit

Směr mimoškolních aktivit: duchovní a mravní

Předmět:"Práce živí, ale lenost kazí."

Třída: 3

cílová:shrnout poznatky dětí o práci a lenosti v příslovích a pořekadlech.

úkoly:

Vzdělávací: prozšířit informační základnu studentů, seznámit se s pokladnicemi univerzální lidské kultury, objasnit a rozšířit zásobu konkrétních myšlenek na toto téma; podporovat rozvoj vnímání, pozornosti, logického myšlení a paměti pomocí básní, přísloví, rčení.

Vzdělávací: rozvíjet logické mentální operace a ústní řeč u mladších školáků.

Vzdělávací:vštípit lásku k ústnímu lidovému umění; rozvíjet pocity kolektivismu, vzájemné pomoci a přátelského přístupu k hostům ak sobě navzájem; zlepšit schopnost pozorně naslouchat dospělým a jejich kamarádům.

Metapředmět:

kognitivní – vyhledat potřebné informace k dokončení vzdělávacího úkolu pomocí naučné literatury, upozornit na problém, provést srovnání, analogie, stanovit vztahy příčiny a následku;

Regulační – přijmout zadaný úkol kognitivní činnosti; hodnotit kognitivní činnost v souladu s úkolem;

komunikace - schopnost naslouchat a porozumět druhým, formulovat vlastní názor, zdůvodňovat jej, vyjednávat a při společné diskusi o problému dospět ke společnému řešení;

zvládnutí dialogické a monologické řeči.

Osobní: vyhodnotit správnost akcí, provést závěrečnou kontrolu na základě výsledků úkolu

Výukové nástroje (online zdroje): prezentace, projektor, výukový materiál (karty).

PRŮBĚH TŘÍDY

1. Úvodní část (motivace a aktualizace kognitivní činnosti)

- Ahoj hoši. Jsem velmi rád, že vás všechny vidím ve třídě. Všichni jste v dobré náladě. Doufám, že se ti bude při hodině dobře pracovat, že budeš pozorný a aktivní.

Poslouchejte pozorně báseň a řekněte mi, o čem je?

Stůl, u kterého sedíte
Postel, ve které spíte
Notebook, boty, pár lyží,
Talíř, vidlička, nůž...
A každý hřebík a každý dům,
A každý krajíc chleba -
To vše bylo vytvořeno prací,
Ale nespadl z nebe.
Za všechno, co bylo pro nás stvořeno,
Jsme lidem vděční.
Přijde čas, přijde hodina,
A budeme pracovat.

O čem je báseň?

Podívejte se na fotografie.

Lidé, jaké profese v nich vidíte?

Co tyto lidi spojuje?

Kdo uhodl, o čem budeme ve třídě mluvit?

Přečteme si téma lekce: „Práce živí člověka, ale lenost kazí“

Jak rozumíte tomuto přísloví?

Dobře, dobře.

Pozdrav od učitelů.

O práci

Odpovídají.

Tito lidé pracují a vykonávají určitou práci.

O práci

Člověk, který pracuje, vydělá peníze a něco se naučí, ale lenoch nic.

2. Hlavní část lekce(10 minut)

Během naší lekce často uslyšíme slova prezentovaná na snímku. Co tato slova znamenají?

Práce

Tvrdá práce

Těžce pracující

Lenost

- Náš rozhovor chci začít povídkou K.D. Ushinsky, který se nazývá „Dva pluhy“. Poslouchej pozorně. O čem je tento příběh?

Dva pluhy"

Ve stejné dílně byly vyrobeny dva pluhy ze stejného kusu železa. Jeden z nich padl do rukou sedláka a hned se dal do práce; a druhý ležel dlouho a zcela zbytečně v kupeckém obchodě. Po nějaké době se stalo, že se oba krajané znovu setkali. Pluh, který se sedlák blýskl jako stříbro a byl ještě lepší, než když právě vyšel z dílny; pluh, který ležel ladem v krámě, ztmavl a pokryl se rzí.

Řekni mi, prosím, proč tak záříš? – zeptal se rezavý pluh svého starého známého.

Z práce, má drahá,“ odpověděl.

"A pokud jsi zrezivěl a stal ses horším, než jsi byl, je to proto, že jsi celou tu dobu ležel na boku a nic nedělal."

O čem je tento příběh?

Proč se pluh, který přišel k sedlákovi, leskl jako stříbro?

Co se stalo s pluhem, který ležel ladem?

O kom si myslíte, že je tento příběh? Koho má Ushinsky na mysli, když mluví o pluzích?

Jaký závěr lze učinit po poslechu příběhu?

Děti, na tabuli jsou napsána přísloví. Jaké přísloví se podle vás hodí k tomuto příběhu? Proč?

KDO NEPRACUJE, NEBUDE JÍST.

JAK SE DÁTE DO PRÁCE, TAK BUDE PRÁCE VÁM.

KDO MILUJE PRÁCI, NESEDE BEZ PRÁCE.

PRÁCÍ A ODMĚNOU.

Kluci, všichni čtete příběhy, pohádky. Jmenuj mi díla, která vyprávějí o pracovitých a líných hrdinech?

Jak se chováte k lenochům? - Proč?

- Co člověku práce dává?

- V dnešní době je člověk ve společnosti ceněn svou prací. Práce je zdrojem radosti a potěšení. Lidské blaho závisí na práci. Víme, jak jsou šťastní lidé, kteří toho dokážou hodně vlastníma rukama, a jak jsou nešťastní a bezmocní ti, kteří se nic nenaučili.

Nyní každému z vás dám papírky, na kterých jsou napsané vlastnosti člověka. Musíte označit „+“ ty vlastnosti, které by měl mít pracovitý člověk.

    Pečlivost

    Integrita

    Závist

    Schopnost donutit se

    Volitelný

    Schopnost pracovat

- Mezi ruskými lidmi se děti učily pracovat od raného dětství. Přísloví a rčení o práci fungovaly jako pravidla pracovního chování. Nyní si ověříme, jak dobře znáte přísloví o práci.

Hra „Řekni přísloví“.

    Vidět stromy v ovoci a lidi......

    Trpělivost a práce....

    Pod ležícím kamenem.....

    Maličkost....

    Nespěchej na jazyk...

    Jezdíte rádi - .....

    Je čas....

    Nehledejte nevěstu v kulatém tanci......

    Člověk onemocní z lenosti, ale...

    Líná Fedorka má vždycky.....

    Lenoch, jaká neplodná.....

Nyní si přečtěte přísloví a vysvětlete jeho význam.

Neseďte nečinně – nuda nebude.

Kdyby byla touha, práce by šla dobře.

Tělesné cvičení.

Zkusme vyluštit křížovku a zjistit, kde byl lenoch zahnán pod bič.

Co vyděsí lenocha víc, když si musí ráno umýt obličej?

Jaké hodnocení je nejčastěji zahrnuto do deníku odvykače?

Jaký stav má líný člověk nejraději?

Jaký je hlavní charakterový rys lenocha?

Co nahradí postel lenochovi na lekci?

Kam tedy zahánějí lenochy pod širák?

-To je pravda, chlapi.

Líní školáci se ve třídě nudí a špatně se učí. Nechtějí plnit žádné úkoly, neradi píší srozumitelně do sešitů nebo čtou knihy. Nepěstují si návyk pracovat a pomáhat druhým v podnikání. Líné děti chtějí žít tak, jak o tom snil jeden student z básně B. Zakhodera „Petya Dreams“.

Kdyby přišlo mýdlo
Ráno do mé postele
A umylo by mě to samo,
To by bylo hezké!
Kdyby jen knihy a sešity
Naučil se být v pořádku
Znali všechna jejich místa -
To by byla krása!
Kdyby tak přišel život!
Vědět, projít se a relaxovat!
Máma by se tu taky zastavila,
Říkám, že jsem líný!

Řekni mi, splní se někdy Peťiny sny? Proč?

Ukažte obrázek místnosti, kde je vše úhledně uklizeno.

Jací lidé tu žijí?

Dobří majitelé mají teplý, pohostinný a útulný domov. Do takového domu chcete vždy přijít, protože má přátelskou atmosféru. Asi každý člověk touží mít takový domov. Každý toho může dosáhnout, ale cihly vašeho domu musí být položeny nyní. Ten, kdo se naučil mnoho věcí dělat sám, nikdy nebude pro ostatní přítěží a neocitne se bezmocný.

Vymyslete pravidla pro pracovitého studenta.

Vnímají.

- druh činnosti, jejíž výsledek je zakotven v materiálních a duchovních hodnotách.

– láska k práci, mravní kvalita, projevující se chutí pracovat.

- rád pracuje.

– nedostatek chuti jednat, pracovat, sklon k zahálce.

Vnímají a analyzují.

-O práci a lenosti.

Protože pracoval

Ztmavlo a zrezivělo

Ten dříč a ten líný

Práce člověka dělá krásným, ale zahálka ho hyzdí. Pouze v práci můžete ukázat všechny své nejlepší vlastnosti. Bez práce člověk zreziví a onemocní.

Pohádky „Morozko“, „Popelka“, „Dva mrazíky“, E. Permyak „Pichuginův most“

Nejsou milováni. Líni chtějí pít, jíst a oblékat se, ale neradi to dělají svou prací. To znamená, že pro něj pracují ostatní.

Práce dává radost, prosperitu, zdraví. Pokud budete tvrdě pracovat, bude s vámi dobře zacházeno

Dokončete úkol

Sledujte věci

Všechno bude rozdrceno

A voda neteče

Lepší než spousta nečinnosti

Pospěš si

Taky ráda nosím sáně

Zábavný čas

A na zahradě

Práce vás dělá zdravějšími

Výmluvy

Když něco uděláme, čas rychle uteče a nebudeme se nudit.

Musíte se pustit do jakékoli práce s touhou a pak vše půjde.

Hádej křížovku

Ne, protože člověk potřebuje dělat všechno sám: umýt se, pracovat, pak bude všechno v pořádku.

Čistá, pracovitá.

Makeup.

1. Udělejte si krásně postel a dělejte to každé ráno.

2. Po vyučování vraťte knihy a další školní potřeby na své místo.

3. Pokud uděláte nepořádek, posbírejte odpadky a setřete prach.

4. Udržujte své věci a boty čisté.

3. Závěrečná část (reflexe kognitivní aktivity)(2 minuty.)

Naše lekce skončila.

co se ti líbilo nejvíc?

Jaké úkoly pro vás byly obtížné?

Doufám, že jste se v dnešní lekci naučili něco nového a že to, co jste se naučili, budete moci použít v budoucnu.

Všichni skvělí kolegové. Díky za aktivitu!

Proveďte reflexi kognitivní činnosti.

Učitelé odpovídají na otázky a vyjadřují své názory.

Poznámky k lekci pro starší skupinu

"Práce člověka živí, ale lenost ho kazí."

úkoly:

1. Obohaťte chápání lidí různých profesí a jejich morální vlastnosti. Rozvíjejte nezávislost ve hrách.

2. Podporovat úctu k dospělým a hodnotový postoj k lidské práci.

Materiály: demonstrační obrázky zobrazující lidi různých profesí; diagramy pro psaní popisných příběhů; míč; vlajka, předměty pro organizační chvíli - nůžky, fén, naběračka, pánev, nůžky, nit s jehlou, štětec, barvy, teploměr, stříkačka, špachtle, bonbon, váhy, kytara, dýmka.

Předchozí práce:

Rozhovory „Povolání našich matek“, „Povolání našich otců“, „Čím sním být“.

Průběh lekce:

1.Pozdrav.

2. Konverzace.

Pedagog: Jak se jmenuje naše země?

Děti: Rusko.

Pedagog: Co můžete říci o naší zemi?

Děti: Bohaté, krásné, velké.

Pedagog: Kdo dělá naši zemi velkou, krásnou, bohatou?

Děti: Pracující lidé, lidé různých profesí.

Pedagog: Co je to povolání?

Děti: To je hlavní zaměstnání člověka, jeho pracovní činnost.

Pedagog: Co potřebujete k získání povolání?

Děti: Dobře se učit, hodně vědět a umět, dodělat školu, speciální výchovný ústav

Pedagog: Dnes se vydáme na cestu „městem profesí“. Abychom se dostali do „města profesí“, musíme splnit úkol zaměřený na pozornost.

Hra o pozornost „Kdo umí vyjmenovat více povolání“

(hra s vlajkou v kruhu)

Pedagog: Výborně, splnili jste úkol. Nyní pojďme do „města profesí“:

3. Lekce tělesné výchovy: „Pilot“

Je dobré být řidičem (jezdí v kruzích, „řídí“)

Je lepší být pilotem. (běh v kruhu, ruce do stran)

Stal bych se pilotem

Ať mě učí.

Naliju benzín do nádrže, (zastaví se, "naleji")

Startuji vrtuli: (kruhové pohyby pravou rukou)

„Vynes motor do nebes (běží v kruhu, ruce do stran).

Aby ptáci mohli zpívat."

Pedagog: Naše letadla přistála. Ocitli jsme se tedy ve „městě profesí“!

Hra "Kdo chce..."

Na stole jsou různé předměty (kladivo, nůžky, jehla a nit, naběračka...)

Pedagog: Podívejte, jaký nepořádek! Někdo nechal předměty.

Kdo potřebuje tyto položky? (Lidé různých profesí). Pojmenujte je, k čemu jsou a umístěte je na správný obrázek. (Kadeřník, kuchař, švadlena, výtvarník, lékař, prodavač, hudebník).

Pedagog: Myslím, že kdo nechal nůžky? A k čemu je předmět potřeba? atd.

Děti jeden po druhém berou předměty, jmenují, kdo je potřebuje, a umísťují je k obrázkům s povoláními.

Pedagog: Výborně, pomohli jste obnovit pořádek ve „městě profesí“, dali jste předměty těm, kteří je budou potřebovat ve své práci.

Pedagog: A teď navrhuji hráthra "Co se stane, když..."

Přestanou kuchaři připravovat jídlo?

Přestanou lékaři léčit lidi?

Přestanou učitelé učit děti?

Přestanou stavebníci stavět domy?

Odmítnou všichni řidiči usednout za volant?

Přestane policie chodit do služby?

4. Sestavení popisného příběhu o lidských profesích podle schématu.

Pedagog: Máte rádi hádanky? Pak hádej můj:

Každý den brzy ráno

Vezme volant do rukou

Točí se a otáčí sem a tam,

Ale on ji nesežere.

Pedagog: Rád bych si poslechl vaše hádanky – popisy různých profesí. A abyste splnili tento úkol, musíte se rozdělit do skupin (tři lidé). Jděte ke svým stolům. (Děti sedí u stolů).

Pedagog: Kluci, na vašich stolech jsou obrázky zobrazující lidi různých profesí. Musíte mluvit o své profesi, aniž byste ji jmenovali, a my musíme hádat, o jaké profesi jste nám řekli. A aby byl příběh přesný a úplný, můžete použít plánek. Pedagog: Připomeňme si, co znamenají obrázky na diagramu:

1. Ruka – co dělá člověk v této profesi.

2. Geometrické tvary - jaké předměty potřebuje k práci.

3. Srdce – jaké vlastnosti by měl mít člověk v této profesi.

Ukázka příběhu: Tento muž stříhá lidem vlasy a dává jim krásné, módní účesy. K práci potřebuje: nůžky, hřebeny, fén, natáčky, parfém. Musí být pozorný, slušný, úhledný.

Nezávislé dětské příběhy.

Pedagog: Výborně, odvedli jste dobrou práci. Vaše příběhy se mi moc líbily.

5. Recenze manuálu „Co si umělec spletl?“

Pedagog: Zatímco jsme si hráli, přišel k nám Veselý umělec, přinesl vám obraz, na kterém jsou vyobrazeni lidé různých profesí. Ale zdá se mi, že na tomto obrázku není něco v pořádku?

Pojďme si vysvětlit, v čem se umělec mýlil. (Odpovědi dětí)

6. Přísloví o práci.

Pedagog: Výborně, kluci! Líbil se vám náš výlet? Na co nejraději vzpomínáte?

Nezapomeňte, že všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba.

Připomeňme sipřísloví o práci.(Odpovědi dětí)

Práce člověka živí, ale lenost ho kazí.

Kdo umí pracovat, nebojí se práce.

Trpělivost a trochu snahy.

Bez problémů nevytáhnete ani rybu z jezírka.

Kdo rád pracuje, nemůže nečinně sedět.

Práce živí, ale lenost kazí.


  • Neříkej mi, že dnes nemůžeš...

  • Každý sebemenší krok na poli svobodného myšlení...

  • Já jsem já a ty přirovnáš mé hříchy ke svému příkladu....

  • V dluzích jako hedvábí...

  • Nejsem naštvaný, když mi lidé nerozumí...

  • Kolik z nich spadlo do této propasti, která se v dálce otevírá!...

    Tolik jich spadlo do této propasti,
    V dálce to otevřu!
    Přijde den, kdy i já zmizím
    Z povrchu země.

    Všechno, co zpívalo a bojovalo, zamrzne,
    Zářilo a prasklo.
    A zeleň mých očí a můj jemný hlas,
    A zlaté vlasy.

    A bude tam život s chlebem denním,
    Se zapomnětlivostí dne.
    A všechno bude jako pod nebem
    A já tam nebyl!

    Proměnlivý, jako děti, v každém dole,
    A tak naštvaný na krátkou dobu,
    Kdo miloval hodinu, kdy bylo v krbu dřevo
    Stávají se popelem.

    Cello a kavalkády v houští,
    A zvonek ve vesnici...
    - Já, tak živý a skutečný
    Na něžné zemi!

    Vám všem - co mně, který jsem v ničem neznal meze,
    Cizí a naši vlastní?!
    Požaduji víru
    A prosit o lásku.

    A to dnem i nocí, písemně i ústně:
    Pro pravdu ano i ne,
    Protože je mi tak často smutno
    A to jen dvacet let

    Za to, že je to pro mě přímo nevyhnutelné -
    Odpuštění křivd
    Přes všechnu mou nezkrotnou něhu
    A příliš hrdý pohled

    Pro rychlost rychlých událostí,
    Za pravdu, za hru...
    - Poslouchej! Pořád mě miluješ
    Protože umřu.

  • Lidová moudrost byla vždy „učebnicí“ pro život ruských lidí. Stranou nezůstalo ani přísloví „Lenost kazí, ale práce živí“. Pojďme se na tuto frázi podívat blíže. Možná se vám to v životě bude hodit v těch nejzoufalejších chvílích, kdy jste skleslí a depresivní. Pokud navíc člověk překoná lenost i práci, dokáže se na život dívat jinýma očima. Ne nadarmo se v Písmu svatém říká, že lenost to úplně kazí.

    Co je lenost, co je práce?

    Lenost je neochota pracovat psychicky nebo fyzicky. Například student řekne svým rodičům: "Jsem příliš líný napsat esej!" Na druhou stranu, řekněme, že si manželka lehne na pohovku s myšlenkami: "Příliš líná vařit večeři!" Jakou náladu bude mít její životní partner, když přijde domů a zjistí, že není jídlo? V tomto případě lenost kazí manželku.

    A práce člověka živí (v příkladu jeho manželky). Chce-li žena uvařit lahodné jídlo, nakrmí nejen svého manžela, ale i sebe a své děti. U studenta je to stejné: když napíše esej přes „nechci“, půjde spát s klidnou duší a dobrou náladou.

    Práce je tedy fyzická nebo duševní práce vedoucí ke konečnému výsledku. V důsledku toho se život člověka změní k lepšímu.

    Co se stane s člověkem, když bude líný?

    Je velmi důležité pochopit, k čemu může lenost vést. Jistě si mnozí z vás všimli, že lenocha si nikdo neváží. A prakticky se nemiluje (i když si myslí opak).

    Kromě toho je domov líného člověka neudržovaný a člověk sám může být nedbalý. Hned je vidět, že lenost člověka rozmazluje. A práce živí ty, kteří jsou připraveni překonat touhu odpočinout si od všech svých záležitostí.

    Charakter a nálada lenocha

    Lenost zpravidla vede k sklíčenosti, depresi a ztrátě smyslu života. Člověk tráví čas den za dnem ve snech, chátrá před očima a dokonce onemocní. Ne náhodou vzniklo přísloví „Lenost kazí, ale práce živí“. Ve skutečnosti to člověka kazí především zevnitř. Lenoch není spokojen se svým životem, zdá se mu, že mu osud není nakloněn.

    Co se stane s pracovitými?

    Kdyby líný člověk začal pracovat, jeho život by se přes noc změnil. Člověk například neustále leží na pohovce a nic nedělá. V místnosti se nahromadilo hodně prachu, lednice je prázdná. Aby se něco změnilo k lepšímu, musíte vstát, jít do potravin, umýt podlahy a setřít prach. V tomto případě člověk sám pochopí, že lenost kazí, práce člověka živí, činí ho šťastným a dává mu naději na lepší a dobrou náladu.

    Charakter a světonázor pracujícího člověka

    Pracovitého člověka neunaví žádná práce, duševní i fyzická. Po vykonání nezbytných věcí jde s čistým svědomím spát. Každý den dělá plány na den, provádí je a trénuje svou vůli. V souladu s tím je takový člověk vždy v dobré náladě, má cíle a aspirace. Má všechno, vše, co potřebuje k pohodě.

    Navíc se na něj lidé vždy obracejí s prosbou o pomoc, všichni si ho váží. A také pracovitý člověk dostává v životě mnohem více výhod a bohatství, než očekává.

    Jak překonat lenost?

    Víte, že lenost kazí a práce živí, ale pořád se vám nechce nic dělat. Jak pokračovat? Je vhodné si pamatovat chvíle ve svém životě, kdy vám něco, co jste udělali, přineslo radost. Obvykle se v takových případech objeví podnět.

    Obecně platí, že abyste udělali dobrý skutek, musíte překonat sami sebe a překonat lenost. Ne nadarmo je v pravoslavné církvi lenost považována za hřích. To je to, proti čemu musíme bojovat. Pokud si nedokážete poradit sami, měli byste požádat Boha o pomoc.

    Přejeme vám, abyste měli lásku k práci, dobrou náladu a dosáhli svých cílů, které jsou realizovány pouze tvrdou prací a touhou konat dobro.