Техническа пауза 30 минути. График за работа и почивка: как правилно да регулирате работните почивки за офис служителите? Установяване на видовете и продължителността на почивките

Може ли почивката и почивката за хранене да се разделят на три части: 30 минути и две по 15 минути?

Отговор

Отговор на въпроса:

Не мога.

Продължителността на обедната почивка не може да бъде по-малка от 30 минути и повече от два часа (част от член 108 от Кодекса на труда на Руската федерация).

Законът не предвижда разделяне на обедната почивка на части, но предоставянето на няколко обедни почивки не е забранено от Кодекса на труда на Руската федерация. Ако работодателят планира да предостави няколко, то като цяло продължителността на всеки от тях трябва да бъде най-малко 30 минути и не повече от два часа общо.

По този начин 15-минутната обедна почивка противоречи на Кодекса на труда на Руската федерация.

Подробности в материалите на Системата за персонал:

1. Отговор: Как да настроите почивка за почивка и хранене

И.И. Шкловец

Задайте обедни почивки за служителите или ги определете от местните разпоредби, например. Продължителността на обедната почивка не може да бъде по-малка от 30 минути и повече от два часа. Такива правила са установени в части от член 108 от Кодекса на труда на Руската федерация.*

Тъй като обедната почивка не е включена в работното време, тя не подлежи на заплащане (Кодекс на труда на Руската федерация). Изключение от това общо правило е предоставянето на възможност за хранене през работното време на тези работни места, където не може да се осигури почивка за почивка и храна. В този случай това време трябва да бъде платено. Списъкът на такива работи, както и местата за хранене по време на тяхното изпълнение, се определят от Правилника за вътрешния труд ().

Предоставянето на обедна почивка на определени категории служители има редица характеристики. Например, шофьорите, работещи по график на смени, чиято дневна работа надвишава осем часа, получават две обедни почивки, докато общата им продължителност не може да надвишава два часа (правила, одобрени от).

2. Отговор: Възможно ли е да се осигурят няколко обедни почивки през работния ден?

Да, можеш.

Предоставянето на няколко обедни почивки не е забранено от Кодекса на труда на Руската федерация. Ако работодателят планира да предостави няколко, то като цяло продължителността на всеки от тях трябва да бъде най-малко 30 минути и не повече от два часа общо. Освен това някои категории служители получават няколко почивки за обяд, например шофьори.

Работодателят има право да определи конкретната продължителност на всяка почивка независимо въз основа на осъществимостта и рационалността на изграждането на работния процес.

Такива заключения произтичат от съвкупността от разпоредби на членовете на Кодекса на труда на Руската федерация.

С уважение и пожелания за комфортна работа, Юлия Месхия,

Експерт по HR система

Винаги е имало трудови отношения и дисциплина между служител и работодател.

Някои хора искат да отделят възможно най-много време за почивка, общуване с колеги, пиене на кафе и обсъждане на последните клюки. Други настояват да работят усилено, за да постигнат максимална производителност и ефективност. Трудовото законодателство, което регулира стандартите за работа и почивка, предвижда всички видове отговорност за неспазването им, позволява поддържането на баланса на силите между тези две страни.

Изкуство. 108 от Кодекса на труда на Руската федерация предвижда правото на почивка за всички служители. Трябва да е най-малко 30 минути, но не повече от 2 часа общо. Това време не се зачита като работно време.

Всяка компания има право самостоятелно да осигури работното време на служител от определена специалност, почивка, както и да отразява интервала за всяка от почивките. Най-честата употреба на почивки е по време на обяд. По преценка на управителя той има право да я увеличи или намали.

Когато кандидатства за работа, служителят трябва да е запознат с установените трудови разпоредби.

Отделно, паузи за пушене в работно време не се разпределят по Кодекса на труда, но те имат право да прекарат предоставената им пауза по свое желание, включително и на паузи за пушене.

Когато назначават, много компании ви молят да посочите лоши навици във формуляра за кандидатстване, включително тютюнопушене, колко често и колко цигари на ден пуши кандидатът.

Компанията е задължена да създаде отделни зони за пушене за такива служители. Големите холдинги започнаха да обръщат повече внимание на този проблем и се борят по всякакъв начин за здравословен начин на живот, мотивирайки служителите да се откажат от лошия навик.

Почивка за почивка и храна

Нека ви напомним, че почивката за хранене е предвидена от законодателството на Руската федерация. Точното му начало и край се определят от ръководителя на дружеството с вътрешен акт.

Тъй като това време не е работно време, служителят може да се разпорежда с тази почивка по свое усмотрение:

• отидете на обяд;
  • прибирай се;
  • среща с приятели и т.н.

Случва се служител, поради естеството на работата си, да няма възможност да обядва в определеното време. В такава ситуация служителят обядва през всяко друго свободно време, тази почивка му се кредитира и подлежи на заплащане.

Законодателят е закрепил различни опции в наредбите, а ръководителят на компанията може да одобри още няколко опции в зависимост от категорията служители.

Основното нещо, което трябва да запомните, е, че обедната почивка трябва да бъде поне половин час.

Предвидена е и друга функция, която е следната: мениджърът одобрява само общото време на почивката, без да посочва нейното начало или край. Работникът го използва по свое усмотрение, независимо дали го изразходва наведнъж, разделя го на няколко кратки периода или може би дори използва това време за трудова дейност.

Видове почивки на работа

Законодателните актове предвиждат няколко вида възможни интервали на прекъсване на работа. Те зависят от спецификата, тежестта на извършваната работа, както и от условията, в които се намират работниците, кога тези периоди се считат за работни и трябва да бъдат заплатени.

Почивките са разделени на следните категории:

• обяд и почивка;
  • почивка и възстановяване при лоши метеорологични условия;
  • време, за да можете да нахраните бебето;
  • специални видове.

Почивка за топлина и почивка

Дава се на онези служители, чиито условия на труд включват тежък физически труд, както и при неблагоприятни метеорологични условия. На такива служители трябва да се даде специален работен график и да им се осигури подходящо пространство, където работниците да могат да възстановят силите си и да се стоплят. Необходимо е да се има предвид, че такова време за почивка трябва да се отчита като работно време, да се вписва в графика и да се заплаща.

Работниците, които имат право на почивка за отопление и храна, включват:

• тези, които изпълняват трудови функции на студено или в сгради, където няма отопление (строители, портиери);
  • товарачи с големи физически натоварвания и др.

Пауза за хранене на бебето

За служители, които решат да започнат работа преди детето да е навършило 1 година и 6 месеца, мениджърът трябва да отдели допълнително време, за да има възможност да нахрани бебето. Същата възможност трябва да се даде на самотните бащи или настойници.

Много работодатели не са много склонни да се съгласят с такива паузи, повечето от тях първо се опитват да намерят някакви причини за отказ и да не разпределят друга почивка; те задават въпроси относно храненето, независимо дали детето се храни с кърма или изкуствено мляко.

Ако една жена по някаква причина не може да кърми детето си и му дава изкуствено мляко, на тази основа работодателят понякога се опитва да откаже да предостави допълнително време за почивка; това се счита за пряко нарушение на трудовото законодателство на Руската федерация работодателят.

Времето за хранене на бебето трябва да бъде както следва:

• семейството отглежда едно новородено на възраст под 1 година и 6 месеца, възможността за хранене на детето трябва да бъде в рамките на 30 минути след всеки три часа раждане;
  • Ако в семейството има две или повече деца на възраст под 1,5 години, тогава възможността за хранене отнема от един час.

Такава почивка трябва да бъде включена в графика и платена според.

По желание на работника тя може да подаде заявление с уточняващи точки относно предоставените почивки:

• поискайте да комбинирате допълнителна почивка и време за обяд;
  • комбинирайте и назначавайте почивки с възможност за хранене на детето до началото или края на работния ден, съкращавайки го.

За да осигури правилно такава почивка, служителят трябва да представи на отдела по човешки ресурси:

• изявление;
  • копие от удостоверението на детето.

Трябва да се издаде заповед служителят да разпредели време за възможност за хранене на детето, като се вземат предвид всички допълнителни нюанси по искане на служителя.

Специални почивки

Лични почивки

Почивките за ходене до тоалетна, пушене, разговор с колега на чаша кафе или чай не са установени от законодателя, но във всички видове методически препоръки, за да се намали нивото на умора на служителите и да се повиши производителността, е е необходимо да се правят такива почивки за 10-20 минути. Такова време за почивка може да бъде отразено във вътрешните правила на компанията. Някои компании отиват по-далеч и оборудват специална стая в офиса, където служителите им ще почиват напълно и ще възстановят силите си.

Необходим за работници, работещи с всякакъв вид оборудване. Това могат да бъдат или работници, които дълго време изпълняват задължения пред компютъра, или служители, които работят в производството и през повечето време са зад конвейера. Работодателят трябва да позволи почивка от 10-15 минути, а общото време за почивка на ден трябва да бъде 50-90 минути.

Необходима е и техническа почивка:

• ръководител полети, той трябва да прекъсне дейността си за 20 минути. след два часа раждане;
  • за шофьор на междуградски полети, той трябва да спре за 15 минути по пътя. 3 часа от началната точка и след два часа път;
  • работници, участващи в производството на алкохол, сок, мая;
  • на работниците, работещи с огнеупорни покрития, се дава възможност за почивка за период от десет минути на всеки работен час;
  • чиято работа е свързана с транспортиране на товари по железопътни линии и използване на средства за защита на дихателните пътища, почивката трябва да бъде най-малко 15 минути на отдалечено разстояние от място, където е възможно да се свали защитното оборудване;
  • служители на пощенски служби и кадастрални камари, които приемат граждани и дават консултации.

Горният списък не е изчерпателен; ръководителят има право да установи с вътрешен акт други длъжности, които предвиждат задължителна почивка за поддържане на здравето, ефективността и непрекъснатото изпълнение на трудовите функции.

Дали тази почивка ще се зачита като работно време и дали ще се заплаща, решава ръководството.

Установяване на видовете и продължителността на почивките

Всички периоди от време се утвърждават с определени документи:

• Кодекс на труда на Руската федерация;
  • подзаконови актове;
  • вътрешни актове на дружеството.

Структурата на работния ден трябва да бъде одобрена в разработената документация. Всички служители трябва да са запознати с утвърдените процедури, т.к Неспазването на законовите норми, графици и работно време води до негативни последици както за работника, така и за работодателя.

Обобщавайки горното, можем да кажем с увереност, че поддържането на баланс между работа и почивка ще има положително въздействие както върху физическото и психологическото състояние на служителите, така и върху производителността на труда. От дългогодишен опит е доказано, че тези служители, които имат възможност да правят няколко кратки почивки през работното си време, са по-малко уморени и носят повече полза за компанията. Но в същото време работниците не трябва да злоупотребяват с доверието и добрата воля на своите началници, което им позволява да правят такива почивки и не ги принуждава да работят неуморно от осем сутринта до седем вечерта. Във всичко трябва да има умереност. И ако не се спазва, тогава влиза в сила трудовото законодателство на Руската федерация, което предвижда санкции за. Непознаването на закона не ви освобождава от отговорност.

Може да се интересувате

Храненето няколко пъти на ден на редовни интервали е основна физиологична нужда за хората. Това налага необходимостта да се осигури на служителя почивка от работа по време на обяд. Задължението за осигуряване на подходящо време е регламентирано в Кодекса на труда на Руската федерация.

Включен ли е обяд в работно време

По споразумение на страните служителят може да получи определена продължителност и честота на обедно време, отделно от останалите. В този случай съответното условие трябва да бъде включено в трудовия договор или в допълнително споразумение към него.

Обедна почивка за непълно работно време (например 4-часов) работен ден

Условията на работа при непълно работно време се регулират от член 93 от Кодекса на труда на Руската федерация. Това правило гласи: служител, който работи при такива условия, не може да бъде ограничен в трудовите права.

Следователно, ако служителят има работен ден на непълно работно време (няма значение каква е продължителността - четири часа или два), тогава:

• първо, служителят трябва да получи почивка за обяд съгласно Кодекса на труда на Руската федерация;
  • второ, продължителността на такава почивка не може да бъде по-малка от тридесет минути.

Време за обяд при 12-часов (или повече) работен ден

В случаите, когато работното време надвишава нормалния (т.е. осемчасов) работен ден, трудовото законодателство не предвижда предоставяне на допълнително време за обяд. В този случай работодателят има право да реши този въпрос самостоятелно или в съгласие със служителя.

Например, ако служителят има 12-часов работен ден, в съответствие с правилника за вътрешния трудов ред, той може да получи две обедни почивки от по 45 минути през работния ден.

Плаща ли се обедната почивка?

Заплащането на обедните почивки не е предвидено от трудовото законодателство. По правило времето на такава почивка не е работно време и се използва от служителя по негова преценка.

След като разгледахме въпроса, стигнахме до следното заключение:

Предоставянето на почивка на служител за почивка и хранене с продължителност 30 минути или възможност за хранене по време на работното време не увеличава работното време, установено в организацията. Времето за почивка за почивка и хранене не е необходимо да се отразява в графика.

Обосновка на заключението:

Съгласно част първа от Кодекса на труда на Руската федерация по време на работния ден (смяна) на служителя трябва да се даде почивка за почивка и хранене с продължителност не повече от два часа и не по-малко от 30 минути, която не е включена в работни часове. Времето за предоставяне на почивка и нейната конкретна продължителност се определят от вътрешните трудови разпоредби или по споразумение между служителя и работодателя (част втора от Кодекса на труда на Руската федерация). Следователно предоставянето на обедна почивка на служител от 30 минути не води до увеличаване на установеното работно време, въпреки че всъщност служителят ще напусне половин час по-късно.

В съответствие с част четвърта от Кодекса на труда на Руската федерация работодателят е длъжен да води записи за действително отработеното време от всеки служител. Формата на работния график (формуляр N 0504421) е одобрена от Министерството на финансите на Руската федерация от 15 декември 2010 г. N 173n. Със същия законодателен акт са одобрени Указания за използване на формуляри на първични счетоводни документи (наричани по-нататък Указанията).

По този начин, съгласно Указанията, само случаите на отклонения от нормалното използване на работното време, установено от правилата за вътрешния трудов ред, се записват в листа за работното време. С други думи, не се записват дните на явяване на работа и установеният брой работни часове, отработени от служителя за работен ден. И тъй като, както бе споменато по-горе, почивката за почивка и храна не се счита за работно време, няма нужда да отразявате това време по никакъв начин в графика.

Моля, имайте предвид, че в съответствие с част трета от Кодекса на труда на Руската федерация, на работа, където поради условията на производство (работа) предоставянето на почивка за почивка и хранене е невъзможно, работодателят е длъжен да предостави на служителя възможност да почива и да се храни през работното време. Списъкът на такава работа, както и местата за почивка и хранене се определят от правилника за вътрешния трудов ред. Съответно вътрешните трудови разпоредби могат да предвиждат хранене през работно време. В този случай времето за хранене ще съвпадне с работното време, но това не може да служи като основание за увеличаване на установеното работно време.

Подготвен отговор:

Експерт на Служба за правни консултации ГАРАНТ

Соловьов Олег

Контрол на качеството на реакцията:

Рецензент на услугата за правни консултации ГАРАНТ

Кудряшов Максим

Материалът е изготвен на базата на индивидуална писмена консултация, предоставена в рамките на услугата Правно консултиране.

Науката е доказала, че почивките са полезни. Те освежават концентрацията ви и ви помагат да свършите повече. Не винаги обаче има достатъчно дисциплина, за да ги задоволи. И ако не усещате ползите от почивките, тогава може би ги използвате неправилно, казва Карсън Тейт, автор на Work Made Simple.

„Трябва да си вземете пълна почивка от работа“, казва тя. - Няма нужда да похапвате и да проверявате имейла едновременно. Трябва психически да се изключите от работата.

Когато се използва правилно, прекъсването е като натискане на бутона за нулиране. „Когато се върнем от почивка, можем да бъдем по-креативни, иновативни и мотивирани“, казва Тейт. - Не сме склонни да се разсейваме от неща като проверка на Facebook или имейл. Ние сме по-страстни и потопени в работата си.“

И така, какво трябва да правите в свободното си време? Ето няколко идеи, които да ви помогнат да се възползвате максимално от моментите си на почивка.

5 до 15 минути

Всяко движение ще донесе положителни резултати, като повишена креативност и по-конкретни идеи, казва Тейт. „Разходете се нагоре и надолу по стълбите, излезте навън и се разходете из блока, правете лицеви опори или скачащи крикове“, казва тя. - Няма значение какво правите, основното е кръвта да тече. Петминутна почивка може да бъде по-ефективна от 30-минутна почивка, ако правите малко упражнения през това време.

Понякога най-продуктивното нещо, което можете да направите, е да не правите нищо, казва Маура Томас, автор на „Работа без стени“.

„Или може да е практика на внимание, медитация или дълбоко дишане“, казва тя. „Можете да направите всичко за две или 20 минути. Малки почивки като тази добавят енергия към ума ви и могат да доведат до моменти на творческо прозрение.“

Можете също така да гледате през прозореца или да мечтаете, но само ако можете да се любувате на нещо зелено. Проучване, публикувано в Harvard Business Review, установи, че „зелените микропрекъсвания“ подобряват нивата на внимание и продуктивността.

30 минути

Ако имате половин час, разходете се, предлага Лора Стак, автор на The Cure for Exhaustion. „Седенето на бюро с часове може да намали енергийните ви нива“, казва тя. - Ако вали или е много студено, качете се и слезте по стълбите няколко пъти. Използвайте това, което е наоколо. Направете енергична разходка по пода, през паркинга или около сградата. Можете дори да използвате пожарната стълба като тренировъчно устройство.

Настройването на вашето работно пространство може да бъде приятна почивка, казва Томас. „Можете да кажете каквото искате за безпорядъка и креативността, но в работата си съм виждала, че безпорядъкът е равен на стрес“, казва тя. „Бъркотията изпраща съобщение до вас и хората около вас, че сте претоварени, извън контрол и че може да има неща, заровени в бъркотията, които се нуждаят от вашето внимание.“

Правенето на почивки също може да ви помогне да се свържете с друг човек, казва Тейт. „Обадете се на ваш приятел, любим човек или съпруг“, казва тя. - Станете и говорете с колегата си, но не за работа. Чат за уикенда, например.